Vadasparkunkkal és arborétumunkkal kapcsolatosan a Pákozdi Pagony új weboldalán találhat további, részletes információt:
http://pakozdipagony.vadex.hu/
Érdemes követni Facebook oldalunkat is: https://www.facebook.com/pakozdipagony, és az Instán is megtalál bennünket: https://www.instagram.com/pakozdipagony/.
Kovács Norbert
arborétum és vadaspark vezető-helyettes
06 30 / 401 6925 ; Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- autóval: M7 autópályán, lehajtás a Pákozdi-pihenőnél vagy a 8116-os számú főútról
- kerékpárral: a Velencei-tavi kerékpárúton
- hajóval: Agárdról a Szúnyog-szigetre, onnan pedig 35 perc séta
- helyközi buszjárattal: Leszállás a Pákozd-Honvéd Emlékmű megállóhelyen, onnan pedig 15 perc séta

- Vízi világ megfigyelőpont:
tőkés récék, nyári ludak, mandarin récék figyelhetők meg
fedett pihenőhely padokkal és asztalokkal a tűzrakók közvetlen közelében
(Családi, baráti, céges eseményekhez akár előzetes egyeztetéssel le is foglalható. Ez esetben a lefoglalt részt a megrendelőnek tartjuk fent.)
tartalmazza a belépőjegy ára
előzetes egyeztetéssel megrendelhető szolgáltatások
a bejáratnál nassolnivaló, üdítő, jégrém, kávé, sör, ajándéktárgy vásárolható
Elhelyezkedés, földrajzi adottságok:
A Pákozd – Sukoró Arborétum és Vadaspark a Velencei-hegység és a Velencei- tó között, a 160 méter magas Mészeg-hegy oldalában helyezkedik el. A nagyszerű fekvés, a sokféle funkció miatt a térség kedvelt kirándulóhelye.
Székesfehérvár – egy karnyújtásnyira! link: https://turizmus.szekesfehervar.hu/
Növény- és állatvilág:
A terület sajátossága, hogy a gránit alapkőzeten igen sekély termőtalaj található, mely nagyban befolyásolja a fás szárú növények növekedési ütemét és magasságát (gyakorlatilag 10 méternél magasabbra nem képesek megnőni). Az arborétum korábban felhagyott birkalegelő volt, amelynek kopárfásítása az 1960-as években kezdődött meg a Velencei-tó vízvédelme, a klíma javítása és közjóléti célok érdekében.
Az erdő számára kedvezőtlen, pár cm vastag termőrétegű kopárokon az úttörő szerepet játszó erdei és feketefenyvesek után a valamikor őshonos – molyhos tölgy, virágos kőris és egyéb fa - és cserjefajokból álló – elegyes erdők segítik a célok elérését. A lágyszárú növények közül kiemelkedő az apró vetővirág, az apró nőszirom, a fekete kökörcsin, a madarak közül a darázsölyv és a kabasólyom. A vadasparkban és a madárröpdékben, illetve a Vízi világ megfigyelőponton testközelből figyelhetők meg a nagyvad- és szárnyasvadfajok.
Történelme:
A terület a bronzkor óta lakott. A korabeli elbeszélések szerint a honfoglaló magyar nép Veszprém felé haladva Pákozdnál ütött tábort Árpád egyik „költött” vezére, Ösbő vezetésével. Később Buda – Fehérvár – Veszprém útvonal egyik állomásaként szolgált. Történelmünk jelentős csatái (1543., 1848., 1944-1945. tél) zajlottak e területen, amelyek történetét a szomszédos Katonai Emlékhely őrzi méltón. A vidék népességének megélhetését évszázadokon át az állattartás, halászat és mezőgazdaság adta. A mai arborétum területén kopár, kiégett legelők voltak, amikor a tó és környezetének nagyszabású fejlesztése elindult. A létesítés célja az volt, hogy a kiemelt üdülőövezet és a nagyvárosok közönsége részére kulturált üdülő, ismeretterjesztő, oktatási és sport lehetőségeket szolgáló bázis jöjjön létre, a látogatók megismerhessék a táj értékeit.